Σελίδες

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2011

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ.

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Ν. Γρηγοριάδη και έχασε με 78-75 στην Καλαμαριά από τον Απόλλωνα. Κάνοντας ένα κακό ξεκίνημα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 40-29. Η είσοδος των Θεοδωρίδη και Καραισκάκη βελτίωσε την άμυνα και την εικόνα της ομάδας αλλά δεν ήταν αρκετά για να  γυρίσουν το παιχνίδι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ 78-75
Δεκάλεπτα: 19-12, 40-29, 58-46, 78-75
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ.(Παπαμαυρουδής): Λεωνίδου 6 (1), Καμήλαλης 7, Βλάχος 6 (1), Δεληγιώργης 2, Καλτσίδης 4, Παπαδόπουλος 2, Παυλίδης 22, Σταύρου 29 (2), Μπίντσης
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡ. (Γρηγοριάδης): Θεοδωρίδης 7 (1), Μανιώτης 11 (1), Καραϊσκάκης 5, Αδαμόπουλος 10 (2), Γαϊτανίδης, Μούκας 18 (1), Μελισσαρίδης 8 (1), Τοσουνίδης 4, Γιάντσιος 4, Λοΐτσιος, Εξουζίδης 8, Γουδούτσης

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ.

ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΙΤΑΝΕΣ.
Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η γυναικεία ομάδα των Τιτάνων επιβλήθηκε της Ολυμπιάδας στην Λάρισα με το ευρύ σκορ 56-82. Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα η ομάδα παίζοντας πολύ καλή άμυνα, μεγάλωνε συνέχεια την διαφορά στο σκορ με συνέπεια ο προπονητής κ. Γαιτάνης να χρησιμοποιήσει όλες τις παίκτριες του.

Δεκάλεπτα: 8-17, 25-42, 31-64, 56-82
Διαιτητές: Κατσιάνης-Τσούλης
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γεωργοπούλου): Νταουντάκη, Καψωκόλη 5, Δημίρη, Αγαγιώτη 3(1), Κυριτσάκα 21(2), Παπαθωμά 2, Σολωμού 13(1), Μαγδαλιανίδου, Καλίδη 12, Σκαρλή.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ(Γαϊτάνης): Γαϊτάνη Ε., Αμαραντίδου 2, Στάικου, Κανταρά 11, Κεσεσίδου 2, Γαϊτάνη Α. 2, Γιαντσιώρη 4, Πελτέκη 17(1), Κουτούση 30, Ηλιάδου, Κυριακίδου 4, Σταμπουλίδου 10.

ΚΑΟΔ - ΠΑΟ 74-95

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός στηΔράμα απέναντι στον ΚΑΟΔ. Οι πρωταθλητές Ελλάδος επιβλήθηκαν των νεοφώτιστων με 95-74, με τους γηπεδούχους όμως να παλεύουν το παιχνίδι ακόμα και όταν η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους (67-45 στο 27'). Το τριφύλλι έφτασε έτσι σε μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τον ΚΑΟΔ που ακόμα δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης. Παρά την ήττα, οι γηπεδούχοι έδειξαν πολύ καλά δείγματα γραφής και άφησαν υποσχέσεις εν όψει της δύσκολης συνέχειας.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να δείχνουν έλλειψη συγκέντρωσης και ενέργειας που σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων κρατούσε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ.

Το τριφύλλι διατηρούσε μία διαφορά της τάξεως των δύο πόντων αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνακαι εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδος έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με έναν πόντο (24-23).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Φλάουερς να πετυχαίνει τρίποντο και να δίνει αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (27-23) δείχνοντας πως θα παλέψει όσο μπορεί το παιχνίδι. Στη συνέχεια, όμως, το τριφύλλι έκανε ένα γρήγορο 6-0 με τουςΜπατίστ και Τσαρτσαρή να σκοράρουν παίρνοντας και πάλι κεφάλι στο σκορ.

Το φάουλ του Αθηναίου και ταυτόχρονα η τεχνική ποινή που δέχθηκε έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει για πρώτη φορά στο σκορ με 7 πόντους (37-30) αφού Καϊμακόγλου και Διαμαντίδης ευστόχησαν και στις τέσσερις βολές που επιχείρησαν, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού με εύστοχο τρίποντο μετά την επαναφορά να σημειώνει το 37-30.

Παρά την προσπάθεια του ΚΑΟΔ να μειώσει τη διαφορά, αυτή αυξήθηκε ακόμα περισσότερο φτάνοντας για πρώτη φορά διψήφια επίπεδα (43-33 στο 17ο λεπτό). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους (34-47) με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με τον πρωταθλητή Ελλάδος να έχει προβάδισμα 11 πόντων (51-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς συνέχισαν στον ίδιο -υψηλό- με τον οποίο ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με τον Κώστα Τσαρτσαρή να σκοράρει γρήγορα 4 πόντους και να σημειώνει το 55-40. Η διαφορά δεν σταμάτησε να αυξάνεται για τους πρωταθλητές Ελλάδος, οι οποίοι συνεχίζοντας την καλή αμυντική τους παρουσία και παίρνοντας σκορ από όλους τους παίκτες τους στην επίθεση έκαναν το 67-45 στο 27ο λεπτό.
Σε εκείνο το σημείο, όμως, ξεκίνησε την αντεπίθεσή του ο ΚΑΟΔ, ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια του εκπληκτικού Σάντερς μείωσε τη διαφορά στους 13 πόντους (71-58 στο 30').
Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάντερςκατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο (66-77 στο 35') αλλά ο Λόγκαν με δύο συνεχόμενα καλάθια επανέφερε την… τάξη κάνοντας το 81-66

Ο ΚΑΟΔ πλησίασε εκ νέου στο σκορ (81-68) αλλά Διαμαντίδης και Σάτοανέβασαν και πάλι τον δείκτη του σκορ (86-68) σκοτώνοντας τα όποια όνειρα των γηπεδούχων για την επική ανατροπή. Το τελικό 95-74 άφησε ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 2/2 και τον ΚΑΟΔ να δείχνει πως εντός έδρας θα είναι πολύ δυνατός στο φετινό πρωτάθλημα.